Mivel nem tartozik jelentkezőktől gyakran bekért dokumentumok közé, nem meglepő, hogy néhány álláskeresőnek komoly fejtörést okozhat az ajánlás beszerzése. Ebben a cikkben mindent leírunk Neked, amit a referenciáról tudnod kell, ezáltal nem fog érni meglepetés és akadályokba sem ütközöl, ha a kiszemelt munkáltató cég egy ilyen anyagot vár el tőled.
Amit ebben a cikkben olvasni fogsz:
- Miért fontos a referencia a munkáltatóknak?
- Milyen típusú referenciák léteznek?
- Mit kell tartalmaznia egy ajánlásnak?
- Kit érdemes felkérned referencia személyként?
- LinkedIn referencia lehetőségek
Miért fontos a referencia a munkáltatók számára?
Azok a munkaadók, akik igazán komolyan veszik a jelöltek háttérellenőrzését, gyakran kérnek ajánló levelet az előző munkaadótól. Ez a dokumentum, vagy a referenciaszeméllyel való pár perces beszélgetés, olyan kritikus információkat ad a jövendőbeli kollégáról, amit egy interjú kérdés sem tud kiszűrni. Ilyen lehet például a viselkedésed bizonyos szituációkban, a munkához való hozzáállásod, gyengeségeid és erősségeid, valamint az előzőleg betöltött pozíció részletei.Teljes képet csak úgy alkothatunk, ha ezeket az információkat az önéletrajzban és a motivációs levélben lévő tartalmakkal együtt szemléljük, így megalapozott döntést hozhatunk a következő lépésekről.
Vajon képes leszel-e megfelelni elvárásainknak? Az a személyiségű ember vagy, aki beleillik a céges kultúrába? Egyáltalán elegendő kihívást rejteget számodra a szóban forgó pozíció? Többek között ezekre a kérdésekre is keressük a választ, amikor referenciát kérünk valakitől.
Miről árulkodik az ajánlólevél HR-es szemmel?
HR-esként rengetegszer találkozunk olyan jelentkezőkkel, akik önéletrajza hemzseg a hibáktól, sablon motivációs levelet adnak be, ami mind hanyagságra, nemtörődömségre adhat jelet. Ezt sajnos egy munkaadó sem szeretné viszontlátni a mindennapi feladatok elvégzése során. Gondolnád vagy sem, a referencia megléte és annak minősége is ehhez hasonlóan árulkodik a nyitott pozíció utáni érdeklődésed mértékéről és személyiségedről.Képes vagy-e a CV és a motivációs levél megírásán egy fokkal tovább menni, és ajánlást kérni előző főnöködtől? Szeretnéd-e ezt a munkát annyira, hogy ezt a lépést megteszed, vagy csak ugyanazokat a dokumentumokat küldöd el gondolkodás nélkül, amit minden más cég számára? De tovább megyek, azt is elárulja, hogy egyáltalán részletesen elolvastad-e az álláshirdetést, és tisztában vagy-e az alapvető követelményekkel?
Lehet, hogy a referencia egy egyszerű, és felesleges papírnak tűnik, de sokkal több rejlik mögötte, mint amit elsőre gondolhatnánk.
Milyen típusú referenciák léteznek?
Alapvetően két típusú referenciát különböztetünk meg. Az írott referencia-, vagy ajánló levelet, illetve a referenciaszeméllyel való beszélgetést. A második esetben a jelöltet arra kérjük, hogy adja meg számunkra a volt felettese, vagy egy vele együtt dolgozó kolléga adatait, akit mi telefonon felkereshetünk, és feltehetünk neki néhány kérdést.Mi az Innonic-nál a referenciaszeméllyel való beszélgetést preferáljuk, így ha hozzánk jelentkezel már előre érdemes elgondolkodnod azon, hogy kinek az elérhetőségét adod meg HR-eseink számára.
Mit kell tartalmaznia egy ajánlásnak?
Egy jó referenciának mindig tartalmaznia kell az ajánló személy nevét, pozícióját a cégnél, és a hozzád fűzött viszonyát (manager, mentor stb.). Az ajánló személynek azt érdemes leírnia, hogy min dolgoztatok együtt, mi az, amiben a segítségére voltál, valamint azt, hogy összességében mi a véleménye rólad, mint munkavállaló, és a munka minőségéről, amit kiadtál a kezeid közül.A referencialevelet céges pecséttel és az ajánló aláírásával szükséges ellátni, hogy hivatalos legyen.
Ha meg kell adnod egy referenciaszemélyt, akkor mindenképpen érdemes előre felkészítened, hogy ő is számítson a telefonhívásra. Tudnia kell, hogy milyen munkakörben dolgoztál, mik voltak a rád bízott feladatok, hogyan mérték a teljesítményedet, és megfeleltél-e az elvárásoknak.
De arra figyelj, hogy nehogy olyan személy elérhetőségét add meg, akivel épphogy csak néha kapcsolatban voltál munkád során, hiszen a kérdések alapján gyorsan ki fog derülni, ha az illető azt sem tudja, hogy pontosan mivel foglalkoztál előző munkahelyeden.
Kit érdemes felkérned referenciaszemélyként?
Ahogy az előbb is írtuk, semmiképp ne egy olyan személy elérhetőségét add meg, akivel csak havonta egyszer-kétszer futottál össze a céges ebédlőben. Egy ilyen kontakt inkább lerontja a megítélésed a HR-esek szemében, minthogy javítaná azt.A legoptimálisabb, ha közvetlen felettesed, vagy manager-ed elérhetőségeit adod, hiszen ő az, aki reálisan értékelni tudja munkádat, és részletekbe menően tud válaszolni a feltett kérdésekre. Ez biztosan nem fog problémát okozni egyikőtök számára sem, ha például közös megegyezéssel távoztál előző munkahelyedről.
Ám felmerülhetnek olyan szituációk, amikor bizonyos okok miatt nem az ő adatait szeretnéd megadni, ilyenkor akár a mentorod, kis cégeknél az ügyvezető telefonszámát is megadhatod, vagy a projekt vezetőjét, akivel hosszabb ideig egy feladaton dolgoztatok.
LinkedIn referencia
A toborzók egyik elsődleges platformja, amit az egyes pozíciókra alkalmas jelöltek kutatásához használnak, a LinkedIn. Ha már jelen vagy ezen a felületen, és megfelelően töltötted ki a profilodat, könnyen megjelenhetsz a HR-esek keresései között, amikor éppen olyan jelölteket keresnek, mint Te.Ám a profilod részletes kitöltése mellett sokkal többet is tehetsz, ami pozitív első benyomást tesz a toborzókon. Ilyen például a LinkedIn ajánlások gyűjtése. A referenciához hasonlóan a LinkedIn ajánlások is olyan háttérinformációt adnak munkahelyi viselkedésedről, aktivitásodról, etikádról, és erősségeidről, amiket senki sem tud kiszűrni, csupán az önéletrajzod elolvasásából.
Hogyan kérj LinkedIn ajánlást?
A legjobb megoldás, ha minden olyan vezető beosztású személytől kérsz LinkedIn ajánlást, akivel munkád során együtt dolgoztál. Ez akár lehet egy külsős projektvezető, a saját csapatvezetőd, a cég ügyvezetője, de akár az egyik egyetemen lévő tanárod/témavezetőd is, akivel jó kapcsolatot ápoltál.Még mielőtt a LinkedIn profilodon rákattintanál az Ajánlás kérése gombra, érdemes szóban is értesítened, és megkérned az illetőt, akitől ajánlást szeretnél, hogy számítson rá, és össze tudja szedni a gondolatait. Akár néhány támpontot is adhatsz neki, hogy milyen tudást vagy projektet domborítson ki a leírásában, hogy az a lehető legjobban illjen a profilodba.
Amellett, hogy külön megkérsz másokat arra, hogy írjanak a profilodra leírást, az is jó taktika lehet, ha Te is leírod a véleményedet mások szakmai teljesítményéről ezen a platformon. Ezzel nem csak kapcsolatotokat tudod ápolni, és segíted őket professzionális előremenetelükben, hanem Te is vissza fogsz kapni néhány ajánlást ismerőseidtől, ami a profilod minőségét emeli.
Egy szó mint száz, a referencia egy olyan kritikus dokumentum a felvételi folyamat során, ami akár el is döntheti, hogy felvesznek-e az adott pozícióra, vagy sem. Mi mindenképpen azt ajánljuk, hogy ne nagyzold el vagy dobd össze ezt, és ne ess abba a hibába sem, hogy túl kevés jelentőséget tulajdonítasz neki. Hidd el, a HR-esek tudják, hogy mit keresnek, amikor ajánlólevelet vagy egy referenciaszemély elérhetőségét kérik tőled, és nem csak fölösleges köröket akarnak veled futtatni saját kedvtelésük céljából.
Ha még több hasznos karrier tippet szeretnél olvasni, és meg szeretnéd tudni, hogy hogyan szerezd meg álmaid állását és légy benne sikeres, olvasd el Karrierépítés a gyakorlatban tanulmányunkat!