- Először be kell fektetnünk időt, pénzt és energiát
- Ami remélhetőleg meghozza az eredményét, és elkezdünk növekedni
- A növekedés pedig várhatóan meredekebb lesz, mint a csökkenés volt, azaz gyorsan fogunk nagyra nőni
- Viszont idővel a görbe ismét a vízszintes felé közelít, amikor is lelassul a növekedés, ámde egy elég jövedelmező szinten
- Create: megalkotod az ötleted.
- Release: első verzió kibocsátása a termékedből az ügyfeleknek (MVP).
- Morph: az a szakasz, aminek a végére úgy érzed, hogy egy üzletileg is helytálló és nagy piaccal rendelkező problémára van egy általad megvalósítható megoldásod (problem – solution fit).
- Model: ha úgy érzed sínen vagy, akkor ebben a szakaszban kell bizonyítanod, és a termékedre a piacot megtalálnod (product – market fit), valamint egy jó üzleti modellre is szükséged van, hogy megfelelően kiaknázd a piacban rejlő hasznokat.
- Scale: a cégedet skálázhatóvá kell tenned, hogy globális növekedésnél is reprodukálni tudja az eddigi pénztermelést.
- Harvest: habár a növekedés belassul, a pénztermelés időszaka következik, amikor learatod az eddigi munkád gyümölcsét.
1. Create fázis: Ötletedet validálod
Itt a fő célod, hogy:- megismerd a piacod
- az értékajánlatodat megvizsgáld a piacon,
- valamint lehetőség szerint az üzleti modelled első változatát is megalkotod.
2. Release fázis: Első érdeklődők megszerzése
Ezzel a szakasszal kezdődik a problem-solution fit, azaz, hogy kiderítsd, a megfelelő problémát találtad-e meg és ahhoz a megfelelő megoldásod van-e a tarsolyban. Mit jelent a megfelelő?Pro tipp: Pretotípus készítés
Nem elírás, tényleg pretotípusnak hívják ezt a módszertant. Röviden a lényege, hogy segít eldönteni, hogy a megfelelő cuccot akarod-e megépíteni, mielőtt ténylegesen elkezdenéd megépíteni. Maga a könyv ingyenesen elérhető, és a kinézete is átadja, hogy mi az a pretotípus. Spoiler: ha a terméked első verzióját, amit az ügyfeleknek mutatsz, nem szégyelled, akkor már túl sokáig vártál a megmutatással. Ebben a fázisban prototípust kell építened, és ehhez érdemes használnod a Design Thinking módszertanát. A Design Thinking módszertan egyik legkedveltebb eszköze a Desigh Sprint, amit a Google mérnökei találtak ki, írtak róla egy könyvet (Sprint címmel), és az Innonic Academy keretében van is róla egy ingyenes, egy órás előadásunk:3. Morph fázis: A gyors átalakítások fázisa
Itt kezd érdekes lenni a történet. Hiszen a piacodat ismered, tesztelted, a prototípusod elkészült, és érkeznek rá az érdeklődők folyamatosan. Itt kezdünk el termékfejlesztésről beszélni, azaz már nem elég egy kattintható design terv az ügyfeleknek (MVP, azaz Minimum Viable Product), hanem egy olyan terméket kell építened, amivel kiváltanak egy most általuk használt megoldást, de még nem feltétlenül a végleges terméked. Ennek neve a MAP, azaz Minimum Awesome Product: egy olyan termék, ami, habár a végleges terméked funkciói közül csak egy szeletet tartalmaz, azonban azt már tökéletes kinézettel, kiváló ügyfélélménnyel, profi és személyre szabott ügyfélkapcsolattal, számlázással kapja.
Itt a termékfejlesztést kell jobban megismerned, elsajátítanod az agilis módszertanokat, a Scrum és a Kanban alapelveit, és érdemes felvenned a kapcsolatot a fejlesztőkkel, vagy ha van egy társalapító fejlesztőd, akkor itt jön be az ő szerepe.
CTO warning!
Az eddigi részhez NEM kellett informatikus! Sokkal inkább volt szükséged egy jó UX designerre, akivel közösen ki tudtatok alakítani egy MVP-t. A MAP alkotásához már szükség lesz kódolóra, de odáig már át kell menni 2 fázison. Tehát ha egy ötleted van egy fejlesztő barátoddal Startup CEO-ként, akkor az első naptól kezdve neki is a Create és Release fázisokon kell dolgoznia, nem pedig a “tökéletes” első verzión. Ez nagyon fontos rész, és rengeteg startup bukik el azon, hogy nem megfelelő termékbe ölték a drága idejüket és/vagy pénzüket.
Tudnod kell jó specifikációt készítened, user journey-t rajzolni, kezdj el cégben gondolkodni, készülj a befektetők előtti pitch-re (ugye most már lesz mit mutatni nekik, eddig a fázisig max ígéreteid voltak, amire annyira nem buknak), és úgy alapvetően az agilis és ügyfélközpontú termékfejlesztés legyen ebben a fázisban a központban!
4. Model fázis: Hogyan szerezz bevételt?
Ha feltekersz a J-görbe ábrához, ez az a szakasz, ahol átfordul pozitívba a sztori! Persze, itt még nem térül meg minden eddigi befektetésed – az majd a Harvest fázisban -, de itt már látható bevételt kell termelned.
Nálunk a startup projekteknél az elvárás ennél a szakasznál, hogy 18 hónapnyi inkubáció után cashflow pozitívak legyenek, azaz havonta több pénzt termeljenek, mint amennyit elköltenek. Nem egyszerű elvárás ez, és nem is minden startupra húzható rá ez – legalább is tőlünk nyugatabbra. De itthon az a tapasztalatunk, hogy az ún. “csótány startupok” a népszerűbbek a befektetők előtt is. Ez annyit jelent, hogy mielőbb próbálj meg saját lábra állni, pénzt termelni. Legyél minél “lean-ebb”, azaz pénzt spórolj, ahol tudsz, és ha már van látható bevételed, ami ráadásul úgy növekszik, ahogy öntöd a projektbe a pénzt, akkor meg is vagy. Erre (majdnem) bármikor kapsz külső forrást.
Startup CEO pozícióban itt a feladatod a cégalapítás (legyél jogász), csapatépítés (legyél toborzó és interjúztató), befektető szerzés (kiválóan prezentálj angolul minél több startup versenyen és tárgyalóasztalnál), legyél stratéga, hiszen itt kell igazán előre látnod 20 évre (blue ocean strategy ismerete és használata elég nagy előny). Itt annyira sok számos új sapka jön be, hogy minderre felkészíteni nem egyszerű egy Startup CEO-t. Ahogy eddig is láttad, úgyis folytonosan kell tanulnod. Ez a fázis 1-2 évig is eltarthat, közben azért elég jól ki tudod képezni magad a fenti területekből.
5. Scale fázis: Növekedj kiszámíthatóan
Gyakorlatilag úgy növekszik a céged, hogy egymásnak ajánlják az ügyfelek a terméked, és neked még a növekedést lekövetni sem egyszerű.Itt már a cégépítésre fókuszálsz, minden pozícióba profikat ültetsz. A lehető legtöbb folyamatodat automatizálód, amit ugye könnyebb skálázni, mintha emberek végeznék. Ebben a fázisban jönnek a komolyabb tőkebefektetések, amikor már valódi pénzről van szó, és az üzleti tervedben országok szerepelnek, amelyekre való belépéshez keresed a forrást. Hiszen minden más már adott, valós problémára adtál egy jó megoldást, amiért ráadásul tudsz is pénzt kérni, és ebből profitot viszel haza a nap végén. Egyetlen dolgod van, hogy az organikus, lassú növekedés helyett külső tőkével egy hihetetlenül gyors növekedési pályára lépj. Ezt kell tudnod lekövetni vezetőként, ami keveseknek sikerül.
6. Harvest fázis: A gyümölcsök learatása
Ez már a globális játszótér, amikor a tulajdonosi bizottság alatti igazgatótanács alatt van még menedzsment. Ebben a fázisban mi még nem jártunk, de ide jutni a célunk. Hogy itt milyen tudásod kell, hogy legyen, az már inkább stratégia, networking, cégkultúra építés, mintsem bármiféle operatív feladat. Vannak szuper könyveink és előadásaink erről a szintről is, amelyek a különböző vezetői stílusokat mutatják be. Tanulni lehet tőlük is:
- Richard Branson és a Virgin cégcsoport sztorija
- Leadership: Dubai Style – Dubai felemelkedésének titkai
- Exponenciális szervezetek (az ún. 10x-es szervezetek)
Ezzel a végére értünk a J-görbe szerinti vezetői szerepeknek. Elég sok mindent kell tudnod így első ránézésre egy saját nemzetközi sikertörténet építéshez. Nem egyszerű egy startup felépítése a nemzetközi piacra, nyilván ezért is nem sikerül sokaknak. Ha ez nehezen megy egyedül, akkor keress hozzá társakat, vagy egy Startup Stúdiót, mint az Innonic, aki erőforrást és csapatot is ad a startup építéshez. Írj nekünk bátran!