Most megmutatjuk, hogy milyen technológiák, és programozási nyelvek állnak rendelkezésedre a rendszered kliens oldali részén, a frontenden. Milyen programozási nyelvet használnak a legnagyobb tech cégek? Milyen keretrendszert használ a Facebook, Google vagy a Netflix? Cikkünkből mindez kiderül, valamint az is, hogy melyik a top 3 legnépszerűbb keretrendszer 2021-ben.
Tarts velünk!
Mi is az a frontend?
A frontend termékednek azon része, ami a felhasználók számára látható, a backend-del ellentétben. Itt léphetnek interakcióba vállalatoddal az érdeklődők, és itt realizálhatják azokat az előnyöket, amiket szolgáltatásoddal garantálsz számukra. Mivel a marketing mellett a szoftvered használhatóságán is nagyban múlik céged jövője, kiemelten fontos, hogy nagy hangsúlyt fektess ennek profi kivitelezésére. Mindehhez azonban két fontos fogalmat kell először tisztázni, méghozzá azt, hogy mi is pontosan a UI és a UX, hiszen ezek nélkül nem valósulhat meg egy felhasználóbarát felület sem.A UI és a UX
A UI, másnéven user interface (felhasználói felület) részei azok az elemek, amelyek segítségével a felhasználó valamilyen cselekvést képes elvégezni a platformon. Ilyen elemek például a szövegblokkok, a gombok, a multimédia tartalmak, vagy más beépített folyamatok, például a fizetési folyamat. Egy jó felhasználói felület konzisztens, átlátható, logikusan felépített, és egyértelmű rajta a navigáció.Sok cég beleesik abba a hibába, hogy azonnal szoftverük designolásával kezdenek anélkül, hogy a legfrissebb trendek, vagy felhasználói viselkedési formák alapján vázolnák fel az egyes elemek elhelyezkedését. Egy új felület kialakítását sosem a grafikai elemekkel kell kezdeni, hanem rendszerszemléletet alkalmazva egy olyan felhasználóbarát kialakítást kell megtervezni, ami a lehető legnagyobb mértékben passzol a látogatók elvásáraihoz.
A UX, másnéven user experience (felhasználói élmény) azt vizsgálja, hogy a felhasználó megtalálja-e az adott platformon azt, amit keres, és mindeközben milyen élményt nyújt számára a felületen való böngészés. A felhasználói élmény elemzésekor olyan faktorokat kell figyelembe venni, mint például az, hogy mennyire egyszerű a navigálhatóság, látható-e a felületen minden információ, milyen a betöltődési sebesség, vagy sikerül-e végrehajtania a látogatónak a kívánt tranzakciót.
Mindez azért fontos, mert ezek fogják meghatározni az érdeklődő vagy ügyfél márkáról/cégről/termékről alkotott véleményét, és az ezekhez fűződő érzelmeit. Abban az esetben, ha ez az élmény negatív, jelentősen nő annak a lehetősége, hogy a felhasználó többet nem tér vissza sem a SaaS megoldáshoz, sem magához a vállalathoz.
Biztosan Te is tapasztaltál már olyat, amikor nem találtad az applikációban a „Keresőt”, vagy a megrendelés gombot, pedig mindenhol kerested – ez a nem megfelelő UX hibája volt, nem a Tiéd. 🙂
Lássuk azokat a programnyelveket, amiket SaaS startupod UI és UX elemeinek elkészítéséhez, fejlesztéséhez használhattok:
HTML
A HTML a HyperText Markup Language rövidítése, ami egy olyan jelölőnyelv, amivel a fejlesztők képesek struktúrába önteni az oldalon található írott szöveget, és más on-site elemeket. A cikk írásának idejében ennek a frontend programnyelvnek a legújabb verziója a HTML 5, ami már arra is alkalmas, hogy videót, hangot és képeket is rendszerezzünk, szerkezetbe foglaljunk használatával. Bár a HTML biztosítja az oldal vázát, ezt még ki kell egészíteni a megjelenéssel, amit pedig a CSS biztosít.CSS
A CSS, ami a Cascading Style Sheets rövidítése, stílusba önti a HTML kódolást, vagyis formázza a tartalmat. A CSS-t úgy kell elképzelni, mint egy menedzsment eszköztárat a HTML kódok kontrollálására és szerkesztésére. Segítségével egyszerre módosíthatjuk több oldal nézetét és témáját, ezzel temérdek időt megspórolhatunk magunknak. A CSS-nek hála értelmezhetővé válik a betűtípus, a betűméret, a szín, a térköz, a szegély, és a HTML információk helye.A JavaScript
A JavaScript az a szkriptnyelv, amivel a fejlesztő beépítheti az interaktív elemeket a weboldalra. A JavaScript használatával lehet életre kelteni, mozgatni a tartalmakat, animációkat készíteni, vagyis egyedivé tenni az oldal “viselkedését”. Minden mobil applikáció és weboldal HTML, CSS és JavaScript technológiai hátterű, a különbség viszont a framework-ben, vagyis a keretrendszerben rejlik.Beszéljünk a keretrendszerekről…
A framework, más szóval keretrendszer, biztosítja az elkészíteni kívánt szoftver fejlesztői környezetét. A keretrendszer egy olyan platform, amit nagy tapasztalattal rendelkező fejlesztők hoznak létre abból a célból, hogy a szoftverfejlesztők munkáját támogassák. Mivel a keretrendszerek folyamatosan optimalizálva, és tesztelve vannak, ezért ezek a platformok megbízhatóak, robosztusak, és hatékonyak. Emiatt az ezt használó fejlesztők tudásukat a saját szoftverük elkészítésére összpontosíthatják, ahelyett, hogy a fejlesztői környezet létrehozásával pazarolnák értékes idejüket.Melyek a framework használatának előnyei?
A keretrendszerek használata azért előnyös, mert a legtöbb lehetővé teszi, hogy a teljes applikáció fejlesztési folyamat egyetlen egy felületen belül menjen végbe.- Biztonságosabb a kód
- Hozzájárul a kódolási best practice-ek kialakításához
- Alkalmas a redundáns kódok elhagyására
- Kevesebb bug
- Egyszerűbbé teszi a szofisztikált rendszerek elkészítését
- Az open-source keretrendszereket bárki javíthatja, optimalizálhatja, így ezek folyamatos javuláson mennek keresztül
- Számos előre elkészített kód rész található benne, amiket már leteszteltek, ezáltal rengeteg időt spórolhatnak meg az app fejlesztői
- A kód tesztelése és debug folyamata sokkal gördülékenyebbé válik
- Egy framework használatával szignifikánsan csökken az applikáció elkészítéséhez szükséges idő
Az elmúlt évek top 3 framework-je, amiket cégóriások is használnak
2021-ben a top 3 legnépszerűbb keretrendszer a SaaS startupoknál és a nagy cégeknél is a ReactJs, a Vue.js és az Angular.2019-től napjainkig az első három legnépszerűbb SaaS frontend framework a ReactJs, Vue.js és az Angular. Forrás: https://existek.com/blog/top-front-end-frameworks-2021/
A ReactJs – A Facebook választása
Első helyen nem véletlenül szerepel a ReactJs. A nyílt forráskódú könyvtárat a Facebook fejlesztette és használja mai napig mind saját, mind az Instagram technológiai háttereként. Ha pedig Mark Zuckerberg is emellett tette le a voksát, akkor nagy valószínűséggel Te sem foghatsz mellé vele!Jelenleg több, mint 3 millió felhasználója van és 1.5 millió weboldal készült el a segítségével, többek között a Netflix, a Pinterest, az Airbnb vagy a Reddit.
Forrás: https://www.crayond.com/blog/how-to-choose-the-right-tech-stack-for-your-saas-startup/
Mint mindennek, a Reactjs-nek is vannak hátrányai. A betöltési sebessége elég lassú lehet, ami viszont a SEO eredményeken is meglátszódhat. Ha lassabban töltődik be a weboldal, akkor a Google hátrébb sorolja azt a találati listáján, ami miatt szinte biztosan kevesebb látogató jut majd az oldalra. Érdemes ezt a szempontot is figyelembe venned, amikor a keretrendszert választasz SaaS startup cégedhez.
A Vue.js – az Alibaba választása
A jól megérdemelt második helyezett a Vue.js, amely 2014-ben került ki a piacra, és igazán interaktív felhasználói felület hozható létre a segítségével. A célja az volt, hogy az Angular egyszerűbb verziója legyen, ami egyébként szintén a Vue.js megálmodója fejéből pattant ki.A Vue.js end-to-end tesztelési rendszerrel és számtalan könyvtárral rendelkezik. Mára már egy olyan érett technológiává vált, ami több, mint 700.000 weboldal számára biztosít stabil hátteret. Ezek közé a weboldalak közé tartozik többek között a 9gag vagy az Alibaba. A Vue.js akkor lehet számodra jó megoldás, ha egyoldalas applikációt vagy weboldalt tervezel, nagyobb projektekhez inkább a nagy testvérét, az Angulart ajánljuk.
Az Angular – a Google választása
Forrás: https://www.crayond.com/blog/how-to-choose-the-right-tech-stack-for-your-saas-startup/
A dobogó harmadik helyére pedig az Angular állhat, ami a Google saját fejlesztésű, de nyílt forráskódú keretrendszere. Rendszerét három szóval írhatjuk le: biztonságos, megbízható és hatékony – akárcsak a Google. Ha komplex megoldásra és skálázhatóságra van szükséged, akkor ez lesz a tökéletes választás SaaS startup céged számára.Ha emellett teszed le a voksodat, akkor nem lesz szükséged más technológiára, hiszen minden megtalálható benne, amire egy szoftver fejlesztéséhez szükséged van. Mivel a Google fejlesztése, nem meglepő, hogy a cégóriás is ezt használja a legtöbb szolgáltatásához, de rajtuk kívül olyan nagy neveket is maga mögött tudhat, mint a Forbes, a Lego vagy a BMW.
A végső döntés
A döntés meghozatalakor az első és legfontosabb szempont, hogy a terméked sajátosságait vedd figyelembe. Amennyiben inkább mobil applikációt szeretnél fejleszteni, akkor a HTML, CSS, JavaScript és a Reactjs vagy Vue.js a megfelelő választás. Viszont ha komplexebb megoldást keresel, akkor a HTML, CSS, JavaScript és az Angular framework-öt ajánljuk számodra.Ezen szempontok mellett érdemes azt is szemügyre venned, hogy melyik nyelv a legkeresettebb a piacon, hiszen azokhoz biztosan könnyebben találsz fejlesztőt, ráadásul alacsonyabb áron, mint egy új, vagy különleges nyelv, vagy keretrendszer esetében. A keretrendszerek terén is folyamatosan jönnek ki újabb és újabb lehetőségek, azonban a legtöbb fejlesztő már használta és ajánlaná is a fentebb említett technológiákat, így ha megoldásod sajátosságait figyelembe véve ezek közül választasz, biztosan nem fogsz mellé nyúlni!